27.03.2025
МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
П Р Е С С Л У Ж Б А
Министерският съвет одобри проект за изменение на Програма „Техническа помощ“ за програмен период 2021 - 2027 г.
Министерският съвет прие решение за одобряването на проект за изменение на Програма „Техническа помощ“ (ПТП) за програмен период 2021 - 2027 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет.
Съгласно чл. 18 от Регламент (EC) 2021/1060 в началото на 2025 г. е извършен междинен преглед на ПТП. Основните цели на междинния преглед е текущо да се оцени качеството на изпълнението на програмата, да се анализират новите предизвикателства и конкретни препоръки, приети след започването на програмния период, и в тази връзка да се обмисли необходимостта от промени в програмата.
В резултат от извършения междинен преглед на ПТП е идентифицирана необходимост от извършването на промени на някои от индикаторите по програмата.
С промените се осигурява възможност за постигане на целите на ПТП, насочени към подкрепа за повишаване на добавената стойност на Системата за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ), оптимизиране на средата за изпълнение на Споразумението за партньорство (СП), укрепване на капацитета на органите, бенефициентите и партньорите по програмите от СП, повишаване на прозрачността и комуникиране на постигнатите резултати, както и ангажиране на организации на гражданското общество и социално-икономическите партньори за добро управление на средствата от ЕФСУ.
Утвърдени са разходите за командировки в страната за четвъртото тримесечие на 2024 г.
Правителството утвърди разходите за командировки в страната за четвъртото тримесечие на 2024 г. на министрите и заместник-министрите, на областните управители, на председателите на държавни комисии, агенции и институции.
За командировки на министрите и заместник-министрите в страната са изразходвани общо 18 616,56 лв., за командировки на председателите на държавни агенции и техните заместници 1481,58 лв., за командировки на областни управители – 11 640,28 лв., за командировки на председатели и членове на държавни комисии – 1650,15 лв., за командировки на ръководители на държавни институции по чл. 19, ал. 4 от Закона за администрацията – 550 лв.
МС одобри увеличение на средствата за Югозападния регион по Програмата за научни изследвания и иновации
Министерският съвет одобри изменение на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) 2021 - 2027 г. След извършен междинен преглед се увеличава бюджетът за подкрепа на компании от Югозападния регион в преход от 205 млн. евро на 266 млн. евро.
По Програмата се предвижда създаването на национален компетентен орган за сигурни спътникови комуникации, както и на помощна пилотна AI платформа, която да създава и обслужва различни приложения за наблюдение. Въвежда се и нов Приоритет 4, чрез който ще се подпомага развитието на стратегически технологии за България и разгръщане на потенциала за междусекторно сътрудничество за иновации.
Приетите промени целят ускоряване на икономическото развитие чрез по-фокусирани инвестиции в научните изследвания, научна инфраструктура, иновациите, интелигентната индустрия и др.
МС одобри изменение в програма „Конкурентоспособност“ с цел повече подкрепа за семейни фирми, творчески индустрии, занаяти и дигитализация
Министерският съвет прие Решение за изменение на програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г. след извършен междинен преглед на изпълнението й по смисъла на Регламента с общо приложими разпоредби.
С изменението се структурират две допълващи мерки чрез безвъзмездна финансова помощ в подкрепа на предприятията за дигитализация и за повишаване на енергийната им ефективност. Също така се прехвърля неангажиран ресурс за подкрепа на по-голям брой семейни предприятия, предприятия от творческите индустрии и сектора на занаятите. Разширява се обхватът на допустимата целева група за подкрепа чрез Интегрирани териториални инвестиции, като се обхващат предприятията на територията на цялата страна, а не само тези в индустриалните паркове или в близост до тях.
Създава се нов Приоритет 4 „Платформа за стратегически технологии за Европа (STEP) - подкрепа за чисти и ресурсно ефективни технологии“ за насърчаване на инвестициите в областта. Прехвърлят се и допълни средства към региона в преход (ЮЗР).
Всички предложени промени целят увеличаване на ефекта от инвестициите за ускоряване на дигитализацията и зеления преход, подобряване на представянето на страната в областта на иновациите и технологичното развитие, както и за постигане на целите за устойчив растеж на икономиката.
Правителството одобри позицията на България за заседанието на Съвета по общи въпроси на ЕС във формат „Кохезионна политика“
Кабинетът одобри позицията за участие на България в заседанието на Съвета на Европейския съюз (ЕС) във формат „Кохезионна политика“ на 28 март 2025 г. в Брюксел. Съветът ще проведе обмен на мнения относно превръщането на политиката за сближаване в по-динамична, стратегическа и осигуряваща промяна в ЕС. Съветът ще приеме и заключения за сближаването след 2027 г., които България ще подкрепи. На работен обяд министрите ще обсъдят начините за подходящо финансиране на Кохезионна политика, изграждаща сигурен, конкурентоспособен и устойчив ЕС.
Българската позиция е, че Съюзът има нужда от стратегическа рамка за осигуряване на растеж, конкурентоспособност и намаляване на регионалните различия, на фона на многобройните предизвикателства, на които държавите членки са призвани да отговорят. Важно е да се отчита как останалите политики се отразяват върху развитието на европейските региони. Ключови условия за една успешна и ориентирана към резултати политика на сближаване са подкрепата за капацитет за добро управление на инвестициите, стабилният курс към онези структурни реформи, които имат пряка връзка с областите на интервенции от програмите за сближаване и не на последно място, силният ангажимент на регионите, чиито особености, нужди и интереси трябва да бъдат отчетени.
Необходима е определена гъвкавост за отговор на непредвидени събития и нови обстоятелства, застрашаващи перспективите за регионално развитие. Едновременно с това Кохезионната политика не е инструмент за отговор на кризи и не трябва да се компрометират целите й като дългосрочна инвестиционна политика за балансиран и устойчив растеж, конкурентоспособност и работни места, особено в слабо развитите региони. Именно тези цели, наред с редица кризи и приносът на Кохезионната политика за преодоляването им, както и демографските промени и предизвикателствата на цифровия и климатичния преходи изискват амбициозно и стабилно финансиране за нея от ЕС.
Прието е правителствено постановление за организация и координация на подготовката на Социалния план за климата на Република България
Министерският съвет прие Постановление за организация и координация на подготовката на Социалния план за климата на Република България и за определяне на органите и структурите, отговорни за неговата подготовка и управление, както и на техните основни функции.
С постановлението е определен редът за подготовка на Социалния план за климата и на неговите изменения, както и органите и структурите, отговорни за подготовката и управлението на изпълнението на плана, и техните основни функции, за да се осигури ефективното прилагане на изискванията на Регламент (ЕС) 2023/955 на Европейския парламент и на Съвета от 10 май 2023 година за създаване на Социален фонд за климата и за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1060.
Социалният фонд за климата е създаден за периода от 2026 г. до 2032 г. Той осигурява финансови средства за държавите-членки в помощ на техните политики за справяне със социалните последици за уязвимите домакинства, уязвимите микропредприятия и уязвимите ползватели на транспорт, вследствие на разширяването на схемата за търговия с емисии и включването в нея на емисиите на парникови газове от сградите и автомобилния транспорт.
С приемането на постановлението се осигуряват необходимите условия за прилагането на регламента във връзка с подготовката на Социалния план за климата и за управление на неговото изпълнение.
Правителството се разпореди с имоти
Правителството промени статута на имот в гр. Бургас, като го обяви за частна държавна собственост. Той е извън района, в който са разположени обектите на железопътната инфраструктура и е неоперативен актив за Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Чрез промяната на статута му, НКЖИ ще може да извърши продажба на имота, тъй като той не се ползва по предназначение.
С друго решение кабинетът промени статута на част от имот, като го обяви за частна държавна собственост, и разреши премахването на 10 сгради с отпаднала необходимост. Имотът се намира на територията на гр. Русе. Премахването на постройките от конкретния имот ще е за сметка на НКЖИ и ще се извърши в рамките на изпълнение на проект „Изграждане на интермодален терминал в Северен централен район на планиране в България - Русе“.
Министерският съвет прие решение, с което възлага на министъра на вътрешните работи да сключи договор за покупка в полза на държавата на имоти, собственост на частно лице в гр. Пазарджик. Те представляват дворно място - складова база с площ от 1779 кв.м, заедно с построените в имота склад № 1 с площ от 227 кв.м и склад № 2 с площ от 301 кв.м. Придобиването на посочените имоти - на обща стойност 190 100 лв., и предоставянето им на МВР за безвъзмездно управление, ще обезпечи нуждите на ОДМВР-Пазарджик при изпълнение на основните цели и задачи на дирекцията. Средствата за закупуването им са осигурени от бюджета на Министерството на вътрешните работи. Решението предвижда и обявяването на имотите за публична държавна собственост.
Министерският съвет прие решение за обявяване на имот-публична държавна собственост, за имот-частна държавна собственост, и за безвъзмездното му прехвърляне в собственост на община Елхово, област Ямбол. Предмет на решението е имот-държавна собственост, намиращ се в област Ямбол, община Елхово, гр. Елхово, площад „Христо Ботев ” № 10, вх. „Б“, ет. 1 и 2, представляващ част от четириетажна масивна жилищна сграда. Имотът се прехвърля безвъзмездно в собственост на община Елхово за реализиране на образователни и културни дейности, свързани с трайно задоволяване на обществени потребности от местно значение, при съобразяване на законодателството и правилата в областта на държавните помощи.
Правителството реши да предостави безвъзмездно за управление на Сметната палата част от имот - публична държавна собственост в гр. Русе. Той се намира на ул. „Пирот“ № 24 и представлява част от самостоятелен обект с полезна площ 17.64 кв. м. Ще се използва като работно помещение.
По решение на правителството Община Шабла получава за безвъзмездно управление имот - публична държавна собственост, с площ 9941 кв. м, който се намира в гр. Шабла. Ще бъде използван за реализирането на обект „Брегоукрепване в района на къмпинг „Добруджа“, община Шабла“. В участъка има проявено свлачище, заради което брегът е подложен на активни абразионни процеси при силни вълнения и щормове. Вследствие на тези неблагоприятни геодинамични процеси отстъпва към сушата, като се засягат сгради и техническа инфраструктура. С цел брегоукрепване, Общината е изготвила инвестиционен проект за изграждане на противоабразионни и брегозащитни съоръжения.
Променя се трасето на републикански път III-2001 и общински път RSE2050 при с. Писанец, община Ветово
Правителството обяви за публична общинска собственост 2,671 км от републикански път III-2001 (Русе - Цар Калоян) - Писанец - Ветово - Глоджево - (о.п. Разград - Кубрат) при с. Писанец. Със същото решение за публична държавна собственост се обявява трасето на общински път RSE2050/I - 2, п.к. Бъзън - Цар Калоян/ - Писанец /III - 2001/ с дължина 2,831 км. Пътните отсечки са с променени функции и характер, като участъкът от републикански път III-2001 от км 0+000 до км 2+671 не отговаря на изискванията за такъв, а функциите му са поети от общински път RSE2050. Смяната на собствеността е по предложение на Агенция „Пътна инфраструктура“ и Община Ветово. С нея се постига хомогенност на републиканската пътна мрежа и се осигурява безопасно и безпрепятствено преминаване на пътните превозни средства.
С решението на Министерския съвет се променят дължините на трасетата на двата пътя, като републиканският път III-2001 се удължава със 160 м и става 35,560 км, а общинският път RSE2050 се намалява със същите метри и става 2,671 км.
Министерският съвет прие Национална стратегия за интегрирано гранично управление в Република България 2024 -2027
Правителството одобри Национална стратегия за интегрирано гранично управление в Република България 2024 -2027, разработена от стратегическа група „Интегрирано гранично управление“ към Националния съвет по миграция, граница, убежище и интеграция с участието на експерти от всички ведомства с отношение към дейностите по управление на границите.
С приемането на този документ се отменя и действащата до момента стратегия 2020-2025 г. Разработването на новия стратегически документ, както и необходимостта от самостоятелното му съществуване, е мотивирано с утвърдената през март 2023 г. нова стратегическа политика за Европейско интегрирано гранично управление /ЕИГУ/ за пет-годишен период /2023 -2027/.
В съответствие с Регламента за Европейската гранична брегова охрана, в който са заложени 12 стратегически компонента и три хоризонтални, Управителният съвет на Фронтекс разработи нова Техническа и оперативна стратегия на ЕИГУ, утвърдена от ЕК и приета през септември 2023 г. от Управителния съвет на Европейската агенция. Документът въвежда и задължението за държавите членки през т.г. да изготви свои нови национални стратегии за интегрирано управление на границите.
Националната стратегия следва четиристепенния модел за контрол на достъпа и стратегическите компоненти на ЕИГУ. В допълнение към основните компоненти, документът покрива и трите хоризонтални теми - основни права, образование и обучение, изследвания и иновации, изведени в отделни глави. Той надгражда обхвата на действие на съществуваща та до момента стратегия с опцията за актуализиране при необходимост. Фиксираният четиригодишен период се свързва с новия институционален цикъл на ЕС. както и с изведения извод, че при по-кратък период не може да се постигне устойчивост на постиженията, а по-дългият - не би отчел динамиката в развитието на политиките.
Стратегията се основава на целите, определени в многогодишната стратегическа политика за европейско интегрирано управление на границите: улесняване на законното преминаване на границите: ефективно предотвратяване на незаконното преминаване на външните граници; повишаване на ефективността на връщането; разкриване и предотвратяване на тежки престъпления с трансгранични измерения; засилено сътрудничество с трети държави; гарантиране на бързо регистриране и предоставяне на грижа за лица, нуждаещи се от международна закрила или кандидатстват за такава.
Документът е изготвен в съответствие и с приоритетите на Националната програма за развитие на България 2030 и реферира пряко към заложената в него цел - „Намаляване на неравенствата“. Отчетено е, че интегрираното гранично управление е един от основните елементи за гарантиране на пространство на свобода, сигурност и правосъдие, и като такова то следва да се разработва и прилага на европейско и национално ниво. Единното и хармонизирано прилагане на правилата и стандартите за граничен контрол е от съществено значение и за ефективното управление на външните граници на ЕС, преодоляване на свързаните с миграцията предизвикателства и допринася за сигурността на Европа. Усилията са адресирани и към предвидимост, устойчивост и подобряване на качеството на провежданите от изпълнителната власт политики.
Националната стратегия за интегрирано гранично управление в Република България 2024- 2027, с която се отмяна и предишната стратегия, е приета на 21 юни т.г. на проведено редовно заседание на Националния съвет по миграция, граници, убежище и интеграция.
Правителството реши да бъде открито почетно консулство на Република България в гр. Ставангер, Кралство Норвегия
Министерският съвет прие решение за откриване на почетно консулство на Република България в Кралство Норвегия със седалище в град Ставангер и консулски окръг, обхващащ областите Руголанд (с център Ставангер), Вестланд (с център Берген) и Агдер (с център Кристиансанд) и за назначаване на г-н Кирил Кутин за почетно (нещатно) консулско длъжностно лице на Република България в Кралство Норвегия.
Г-н Кутин е световно признат музикант-солист, който се изявява на големи сцени в Европа, Близкия изток, САЩ и има множество български и международни награди. Той е изключително добре приет сред българската общност в региона и е ангажиран активно с подпомагането на нейните дейности. Разполага с безспорна репутация пред местните власти, бизнес кръгове и културни среди. Назначаването му за почетен консул на Република България в Кралство Норвегия ще укрепи позициите на страната ни в региона, ще подпомогне българската общност и ще окаже положително въздействие за засилване на връзките между двете държави във всички области от взаимен интерес.
НСИ ще преговаря с „Евростат“ за нов обхват на регионите за планиране от ниво 2
По решение на Министерския съвет Националният статистически институт (НСИ) получава мандат за провеждане на преговори със статистическата служба на Европейската комисия „Евростат“ за промяна в обхвата на регионите от ниво 2 в Република България и да представи пред нея вариант за ново райониране за статистически цели. Целта е те да бъдат приведени в съотвествие с европейските изисквания за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS).
Промяната се налага, тъй като Северозападният и Северен централен региони не отговарят на изискванията на Евростат за минимален брой на населението в регионите за статистически цели - 800 000 души. Обхватът на регионите от ниво 2 е определен в Закона за регионалното развитие и трябва да съответства на изискванията на общата класификация на териториалните единици за статистически цели. Изменението няма да доведе до отражение в административно-териториалното устройство на страната.
Новото райониране ще доведе до подобряване на прилагането на политиката за регионално развитие, тъй като създава условия за по-равномерно разпределение на ресурсите, стимулиране на икономическото и социално развитие в регионите и намаляване на междурегионалните различия чрез по-целенасочени усилия за въздействие на регионално ниво.
Определеният вариант за нов обхват на регионите от ниво 2, който ще представи НСИ, е приоритизиран измежду общо три предложения на Междуведомствена работна група, след анализ на резултатите от проведени обществено обсъждане и съгласувателни процедури. Вариантът за нов обхват на регионите от ниво 2 в Република България е с четири региона за планиране от ниво 2, както следва:
- Северен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч, Плевен, Габрово, Велико Търново, Търговище, Русе, Разград и Силистра;
- Източен, включващ областите Добрич, Варна, Шумен, Бургас, Сливен и Ямбол;
- Южен, включващ областите София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали;
- Столичен, включващ област София (Столична община).
Одобрени са промени в списъка на общинските пътища
Министерският съвет одобри промяна в списъка на общинските пътища. Той се изменя, като на територията на община Ветово се заличават общински път RSE3061 /RSE1051, Бъзън - Семерджиево/ Бъзън - гробищен парк с дължина 0,400 км и общински път RSE3062 /RSE1051, Бъзън - Семерджиево/ Бъзън - депо за твърди битови отпадъци с дължина 1,060 км. Двата пътни участъка се вписват на територията на община Русе.
Изменя се и пътно трасе RSE1051 /I - 2, Русе - Писанец/ - Бъзън - Граница общ.(Ветово - Русе) - Ново село - Долно Абланово - /RSE1130/, което преминава изцяло на територията на община Русе.
Промените са с оглед постигане на коректност и актуалност на информацията за общинската пътна мрежа предвид Указ № 348/14.10.2009 г. на президента на Република България, с който село Бъзън от територията на община Ветово е присъединено към община Русе. С промените община Русе ще има възможност да потърси варианти за осигуряване на средства за възстановяване на техникоексплоатационното състояние и поддържане на пътните трасета.
Одобрени са резултатите от участието на България в неформалното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност
Правителството одобри резултатите от участието на България в неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (част „Научни изследвания“), който се проведе във Варшава, Полша.
Европейската комисия (ЕК) беше представена от комисаря за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева. В срещата участие взеха й представители на Обединеното кралство, Швейцария, Норвегия и Исландия.
По време на заседанието държавите членки приветстваха намерението на ЕК в началото на юни да представи стратегия за стартиращи й разрастващи се предприятия. България подкрепя усилията на Комисията за подобряване и опростяване на достъпа им до финансиране, пазари и таланти и предоставяне на целева подкрепа.
В рамките на заседанието страната ни заяви, че ще продължи да работи за разширяване на възможностите за професионално и дуално обучение, отчитайки потребностите на местната икономика. Препотвърдено беше и намерението за разширяване на съществуващата мрежа от високотехнологични училища и образователната инфраструктура, вкл. чрез инвестиции в STEM обучението. Като приоритет българското правителство поставя модернизацията на висшето образование и научната система, където вече се прилагат усилия за повишаване на възнагражденията на академичния състав и на стипендиите на студентите и докторантите. Приоритет е и продължаващото развитие и осигуряване на достъп до научната инфраструктура.
По време на срещата България подчерта, че фундаменталните научни изследвания имат ключова роля за повишаване просперитета на европейските граждани в дългосрочен план, а научните изследвания и иновациите ще се превърнат в още по- важен фактор за повишаването на конкурентоспособността на ЕС.
В края на заседанието всички държави членки подкрепиха Варшавската декларация за стратегическата роля на бъдещата рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации. Документът подчертава значението на рамковите като ключов инструмент за напредъка на науката, технологичното развитие и иновациите, които допринасят за конкурентоспособността, устойчивостта и сигурността на ЕС.
Одобрено е финансиране по линия на Министерството на здравеопазването за плащания по сключен договор
Министерският съвет прие Решение за одобряване на финансиране на Министерството на здравеопазването за 2025 г. за извършване на плащания за 2025 г. в размер на 1 529 140 лв., за изпълнение на дейности по сключен договор за закупуване на санитарни превозни средства за транспорт по въздух за доставка на хеликоптер по инвестиция С 12.14 „Изграждане на система за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха“, част от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Средствата се осигуряват в рамките на бюджета на Министерството на здравеопазването, съгласно разчетите по проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г.
Това ще даде възможност за успешното изграждане на системата за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха на територията на страната.
СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров“ е определена за университетска болница
Министерският съвет прие Решение за определяне на Специализирана болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров“ ЕАД, гр. София, със статут на университетска болница.
Съгласно Закона за лечебните заведения университетските болници са многопрофилни или специализирани и в тях се осъществяват дейности по направленията: клинично обучение на студенти и докторанти по медицина и/или дентална медицина и/или фармация; клинично обучение на студенти по специалности от професионално направление „Здравни грижи“; следдипломно обучение на лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти, специалисти по здравни грижи.
Министерският съвет по предложение на министъра на здравеопазването определя кои лечебни заведения или техни клиники/отделения придобиват правата на университетски болници/клиники или отделения за срока на одобрението. Предложението на министъра на здравеопазването се прави въз основа на мотивирано искане от съответния ректор на висшето училище, съгласувано с ръководителя на лечебното заведение.
За ратификация се предлага Устава на Асоциация „FOEDUS European Organ Exchange“
Министерският съвет прие Решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Устава на Асоциация „FOEDUS European Organ Exchange“, въз основа на Протокол № 10 от заседанието на Министерски съвет от 1 март 2023 г., чрез който изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) внася в Асоциация „FOEDUS European Organ Exchange“ писмено заявление за членство на ИАМН.
Участието на Изпълнителната агенция в Асоциацията разширява възможностите за спасяване на човешки животи на нуждаещи се от трансплантация пациенти чрез получаването/предоставянето на органи за трансплантация при донорски ситуации в страната и Европа и е в съответствие със Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.
Членството в Асоциацията не ограничава участието на България и в други настоящи и бъдещи механизми на ЕС, международни организации за обмен на органи, както и сключването на двустранни споразумения за сътрудничество.
Правителството одобри изплащането на обезщетение от 5500 евро
Министерският съвет одобри едностранна декларация по дело, заведено пред ЕСПЧ, което касае оплаквания по член 1 от Протокол № 1 (защита на собствеността) към Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи (Конвенцията).
Жалбоподателките се оплакват от прекомерна продължителност на реституционна процедура за възстановяване в реални граници на два поземлени имота, находящи се в землището на гр. Карлово. Компетентните държавни органи издават последователно няколко различни решения в противоположен смисъл, едно от които е обжалвано по съдебен ред, а по други е осъществен косвен съдебен контрол в производства по предявени установителни искове по спорове за собственост между тях и трети лица. С окончателни решения е постановено, че претендираните имоти не следва да се възстановят в реални граници и издаденото решение в този смисъл е нищожно. Жалбоподателките твърдят, че е нарушено правото им на мирно ползване на притежанията поради продължителната несигурност на статута на спорните имоти.
Вземайки предвид практиката на ЕСПЧ по делата Сивова и Колева срещу България (жалба № 30383/03) и Колева и Милева срещу България (жалба № 37857/05), установяващи нарушение по член 1 от Протокол № 1 към Конвенцията за защита правата на правата на човека по сходни казуси, българското правителство одобри едностранна декларация на основание чл. 37 от Конвенцията.
Министерският съвет одобри позицията на България за участие в заседанието на Съвета на Европейския съюз по околна среда
Правителството одобри позицията на България за участие в заседанието на Съвета на Европейския съюз по околна среда, което ще се проведе на 27 март в Брюксел.
В дневния ред на заседанието е предвидено министрите да обсъдят екологичните измерения на публикуваното на 26 февруари 2025 г. Съобщение на Европейската комисия „Пакт за чиста промишленост: Съвместна пътна карта за конкурентоспособност и декарбонизация“. Акцент в дискусията се очаква да бъде поставен върху необходимите действия за подкрепа на индустрията с цел повишаване на конкурентоспособността и преминаването й към нулеви нетни емисии, както и върху ускоряване на прехода към кръгова икономика. България ще изрази принципната си подкрепа за Пакта за чиста промишленост предвид необходимостта от неотложни мерки за засилване на конкурентоспособността на ЕС, при съхраняване на фокуса върху екологичните приоритети.
Министрите ще проведат дебат и относно глобалните екологични политики и ролята на Програмата на ООН за околната среда в борбата за опазване на околната среда. България ще посочи, че за решаването на днешните предизвикателства се изискват решителни действия, които са не само амбициозни, но и икономически ефективни и устойчиви, като осигуряват екологични, социални и икономически ползи.
Сдружение „Асоциация на родителите на деца с нарушено зрение“ беше признато за национално представителна организация
Правителството призна Сдружение „Асоциация на родителите на деца с нарушено зрение“ за национално представителна организация за хора с увреждания за срок от четири години.
Сдружението осъществява дейност в обществена полза и работи активно за подобряване на начина на живот и социалното приобщаване на децата с нарушено зрение в България. Организацията съдейства за повишаване на тяхното социално-икономическо и културно развитие и пълноправното им участие в обществения живот.
Сдружение „Асоциация на родителите на деца е увреден слух“ беше признато за национално представителна организация
Правителството призна Сдружение „Асоциация на родителите на деца с увреден слух“ за национално представителна организация за срок от четири години. Сдружението осъществява дейност в обществена полза. Основната цел на организацията е да защитава правата и интересите на децата и младежите с увреден слух и техните родители и да работи за тяхното пълноценно приобщаване в обществото.
Финансовият ресурс на Програма „Храни и основно материално подпомагане“ ще бъде увеличен
Правителството даде съгласие за първо изменение на Програма „Храни и основно материално подпомагане“ 2021 - 2027 в частта увеличение на бюджета на Програмата. С това Управляващият орган се упълномощава да предложи промяната на Програмата за одобрение пред Европейската комисия.
Изменението е в съответствие с решение на Министерския съвет от 2024 г. за пренасочване на средства от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 - 2027 за дейности и мерки за подкрепа на най-нуждаещите се лица.
С тези средства стана възможно компенсирането на инфлационните процеси при предоставянето на топъл обяд и закупуването и раздаването на хранителните продукти и хигиенни материали, реализирани по Програмата.
Топъл обяд получават почти 69 хил. нуждаещи се в 230 общини в страната. С пакети със 17 вида хранителни продукти са подкрепени близо 555 хил. лица и членовете на техните семейства, а 525 хил. души са получили пакети с 9 вида хигиенни материали.
Одобрена е промяна на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027
Правителството прие първо изменение на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. (ПРЧР). Промяната е в резултат от извършването на задължителния за всяка държава членка на ЕС междинен преглед на програмите за програмния период 2021-2027. Чрез извършеното изменение се прехвърлят средства между специфичните цели на програмата, както и в индикаторите, като целта е максимално ефективно усвояване на бюджета на ПРЧР.
Също така се добавя възможност за използване на финансови инструменти по ПРЧР и не на последно място се пренасочва финансов ресурс от ПРЧР към Програма „Храни и основно материално подпомагане“. Целта е по този начин да бъде гарантирана подкрепата към най-уязвимата група от обществото чрез предоставянето на услугата „топъл обяд“.
Внася: министър –председателят
Внася: министър-председателят
Внася: заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа
Внася: заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа
Внася: заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа
Внася: заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа
Внасят: заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията
министърът на регионалното развитие и благоустройството
Внасят: заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията
министърът на регионалното развитие и благоустройството
Внасят: министърът на регионалното развитие и благоустройството заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията - Г. Караджов
Внася: министърът на вътрешните работи
Внася: министърът на вътрешните работи
Внася: министърът на външните работи
Внасят: министърът на отбраната
министърът на регионалното развитие и благоустройството
Внася: министърът на регионалното развитие и благоустройството
Внася: министърът на регионалното развитие и благоустройството
Внася: министърът на регионалното развитие и благоустройството
Внася: министърът на регионалното развитие и благоустройството
Внася: министърът на образованието и науката
Внася: министърът на здравеопазването
Внася: министърът на здравеопазването
Внася: министърът на здравеопазването
Внася: министърът на правосъдието
Внася: министърът на околната среда и водите
Внася: министърът на труда и социалната политика
Внася: министърът на труда и социалната политика
Внася: министърът на труда и социалната политика
Внася: министърът на труда и социалната политика