BG

DANAIL KIRILOV - Minister of Justice

Danail Kirilov was born on 25 June 1970 in Dimitrovgrad.

He graduated in law from Sofia University St. Kliment Ohridski.

He was elected a Member of the 44th National Assembly from the Political Party Citizens for a European Development of Bulgaria (GERB) for the 23rd election district in Sofia in the parliamentary elections in 2017.

He chairs the Legal Affairs Committee of the 44th National Assembly.

From October 2014 to January 2017, he is a Member of Parliament at the 43rd National Assembly and Chairman of the Legal Affairs Committee

Danail Kirilov was also a Member of the 42nd National Assembly.

In the period from August 2009 until May 2013, he was the Regional Governor for Sofia Region.

He is fluent in English and Russian.

 

Kirilov was elected Minister of Justice of the Republic of Bulgaria on 5 April 2019.